A Zempléni-hegység egyik legnépszerűbb kirándulóhelyének számít a Regéci Vár. A 639 m magas várat célszerű Regéc vagy Mogyoróska felől megközelíteni. A bátrabbaknak ott a Kék Túra útvonal, a kényelmesebbeknek pedig az első parkoló, ahonnan egy kellemes, 20 perces séta után már a vár pénztáránál találjuk magunkat.

A várról csak feltételezik, hogy a tatárjárás után épült, építtetői az Aba nemzetség tagjai lehettek. Bár 1300 körül már állt, mégis a köztudatban, mint Rákóczi család birtokaként szerepel, mint a környéken oly sok minden.
Számos alkalommal váltott tulajdonost, a legismertebbek közül: Mátyás király 1464-ben a Szapolyai családnak adományozta. Szapolyai János katonáit I. Ferdinánd császár csapatai űzték el a várból 1537-ben, majd később a török dúlta fel. 1644-ben I. Rákóczi György erdélyi fejedelem egy ostrom segítségével vette birtokba a várat, majd a Rákóczik itt rendezték be birtokközpontjukat. I.Rákóczi Ferenc halála után özvegye, Zrínyi Ilona Regécre költözött fiával, az akkor egyéves II. Rákóczi Ferenccel, aki itt töltötte gyermekkorának első éveit. Ötéves koráig élt itt, innen költöztek Munkácsra.

Ezeket – és még sok más – információt nem kell előre tudnia annak, aki kirándulást tervez Regécre. A vár több pontján hatalmas táblák jelzik a vár történelmét, múltját és jelenét. Utóbbit már csak azért is, mert folyamatos a rekonstrukció, és ha valamit nem látni, akkor is tudhatja a kiránduló, hogy épp mi készül, és miért lesz érdemes visszatérni ide néhány év múlva is.

2003-ban állították helyre az északi bástyát, mely az elmúlt 300 év legnagyobb beruházása volt a várban. 2016-ra elkészült az Öregtorony teljes körű visszaépítése és kiállítótérré való kialakítása, valamint egyéb renoválási és állagmegóvási munkák. Az építmény a szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos hegyi várak kategóriájába sorolható. A várfalak aljában, 2016-ban épült új fogadóépületben válthatjuk meg a jegyet, itt a kávézó mellett ajándékbolt is üzemel. A széles várfalba vágott kapun, egy szűk folyosón keresztül érünk fel a várudvarba, ahonnan falépcsők segítségével mászhatunk fel az újjá varázsolt öregtoronyba, a vár északi tornyába.

A kilátás mindenhonnan fantasztikus. Így, aki nincs oda a várakért, akkor is megéri felsétálni, és egy kicsit rácsodálkozni, hogy milyen gyönyörű a Zemplén. Tavasztól őszig egyébként minden nap nyitva vannak reggel 9-től 18 óráig. Nyáron pedig általában sötétedés előtt 1 órával zárnak be. A jegyárak is barátságosak: felnőtt 800 Ft, diák/nyugdíjas 600 Ft. A látógatóközpontba ugyan külön belépőjegy van, de ez is csak 500/300 Ft-ba kerül.
Fotók: Tokajgastro
Honlap: https://www.regecivar.hu/