Vizsoly a református Betlehem, ahol a templomban és a templomkertben egyre több, értékes látnivaló várja a turistákat. A Hernád-menti falut érdemes felkeresni még akkor is, ha egy kicsit már kiesik a Tokaj-hegyaljai régióból.
Az 1590-ben nyomtatott, első magyar nyelvű, teljes fordítású Biblián kívül még számos történelmi emlék várja Vizsolyban az érdeklődőket: a Vizsolyi Biblia Látogatóközpont fogadóépülete a Bibliás Könyvesház, a Mantskovit Bálint Nyomtatástörténeti Múzeum, és maga a Református Templom.
De kezdjük a Vizsolyi Bibliával, amihez sokan csak Károlyi Gáspár nevét és fordítását tudják kötni, de miért fontos ez történelmünkben? Egyrészt mert már a hungarikumok sorába került. Ez a könyv a legrégibb fennmaradt (és ma is használt) teljes szövegű, magyar nyelvre lefordított Szentírás. A fordítás egyik kiemelkedő mérföldköve a magyar nyelv és irodalmi stílus fejlődésének, megalapozója irodalmi nyelvünknek. A Károli Biblia kisebb-nagyobb revíziókkal több mint száz kiadást ért meg, és máig a legnépszerűbb bibliafordítás a magyar nyelvterületen. A Vizsolyi Biblia a 16. századi magyar nyomdászat csúcsteljesítménye is, mint könyvészeti műalkotás, a kor reneszánsz kézműves nyomdakultúrájának egyik legbecsesebb műkincse. Rákóczi György fejedelem Vizsolyi Bibliáját hadjárataira is magával vitte, hogy erőt merítsen Isten igéjéből a halálos veszedelemben.
Kétszer is betörtek vizsolyi templomba (1991 és 2002-ben) hogy elrabolják a Szentírást, a szent helyről. A Biblia 2015. január 29-e óta, a hungarikum törvény védelme alá helyezett minősített érték, a magyar kultúra csúcsteljesítménye. De éppúgy értékes a hely is, ahol megtalálható.
A gótikus stílusban épült templom a századok során, sokszor nyújtott menedéket, a helyi lakosoknak mind a tatárok, törökök hadai elől, de még az 1848-as forradalom idején is. A templom belső falán látható 12. és 14. századi freskók, Bibliai történeteket, és a magyar történelemből is ismert eseményeket ábrázolnak, például Szent László egyik hőstettét.
Mindezeket az információt egy jól képzett idegenvezető mondja el kirándulók számára, ott jártunkkor legalábbis így történt. A Vizsolyi Biblia mellett még egy egyedülálló Biblia kiállítással is érdemes megnézni, de ami garantáltan mindenkit érdekel az a nyomtatástörténeti múzeum, ahol egy korhű 16. századi nyomdagép található. Ezen a nyomdagépen ingyen kipróbálhatjuk a korabeli Vizsolyi Biblia nyomtatását. Egy klisé segítségével mi magunk is megcsinálhatjuk a Vizsolyi Biblia első oldalát és emlékül haza lehet vinni.
A történelmi túra végén egy kávé is belefér a templomkert főbejáratánál, ahol persze csecsebecséket és könyveket lehet vásárolni. Mivel a belépőjegy (felnőttnek 1000 Ft, gyerknek/nyugdíjasnak/pedagógusnak 600 Ft) tartalmazza a Látogatóközpont valamennyi szolgáltatását: tárlatvezetéssel egybekötött látogatást a templomban, az eredeti Vizsolyi Biblia bemutatását, freskókincseink ismertetését, valamint a Manstkovit Nyomdatörténeti múzeum két kiállítását interaktív biblianyomdászattal egybekötve így nyugodtan mondhatjuk, hogy megérte a távolság és az itt eltöltött másfél óra.
Fotók: Tokajgastro
Honlap: http://vizsolyibiblia.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/VizsolyiBiblia/