Egy múzeumot ajánlani mindig nehéz feladat, mert ha iskolás korunkban túltolták a tanárok, akkor az ellenszenv még bőven kihat felnőttként is. De egy múzeum lehet több, mint egy unalmas kiállítás, ahol teremről-teremre járunk, és azt sem tudjuk mit látunk.

Tokajban a főtér sarkán áll a 18. század végén épült, görög eredetű kereskedőcsalád lakóháza, ami már látványra is olyan, hogy nem lehet csak úgy elmenni mellette. Mint egy jó reklámban felteheti magának a kérdést a kiránduló: „Van 10 percem?” Persze, hogy van! Aztán úgyis kicsit több lesz belőle…
Ez az épület – Tokaj város szívében – 1985 májusától látogatható, mint Tokaji Múzeum. Az 1790 táján a görög eredetű Karácsony család által építtetett, majd a 19. században a Szaszaráthok tulajdonába került egykori kereskedőfamíliák lakóháza kívül-belül gazdagon díszített. Nemcsak az épület, hanem a kiállítások minősége is rászolgált arra, hogy betérjünk.

Állandó kiállításai között szerepel a tokaji vár régészeti emlékei. Tokaj történetének legnagyobb és leghíresebb vára a Rákóczi-vár, a Tisza és a Bodrog összefolyásában, egy mesterséges csatorna segítségével minden oldalról vízzel körülvett „szigeten” állt. Nem csak a tokajaik számára nagy szomorúság, hogy ma már nincs meg az épület, amit maga II. Rákóczi Ferenc robbantatta fel 1704 tavaszán, majd árasztotta el 1705 tavaszán, hogy ne kerüljön az ellenség kezére.
Másik érdekessége a múzeumnak egy tematikus kiállítás, ahol a Tokaji-hegy (vagy Nagy-Kopasz) világa tárul fel a látogatóknak. A Tokaji-hegy történetével, geológiájával, ásványaival, flórájával-faunájával. A kiállítótér közepén a Tokaji-hegy méretarányos makettje kapott helyet, amelyen a természeti és régészeti lelőhelyek mellett a ma is használatos turistaútvonalakat is jelöltek.

Az állandó kiállítások sorát gyarapítja Béres Béla tokaji esperes-plébános 800 tételes gyűjteménye, amit 1981-ben ajánlotta fel a múzeumnak. Látványos a „Kincses padlás” is, ahol tényleg úgy érezhetjük magunkat, mintha nagyszüleink padlásán kószálnánk, csak itt Makoldi Sándor festőművész és tokaji születésű felesége Makoldi Sándorné Papp Gizella több ezer darabos néprajzi magángyűjteménye látható.

A kereskedőlét fényűzését a szoba és szalon berendezései adják vissza leginkább. A kiállított bútorok szépségét és eredetiségét jelzi, hogy a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum gyűjteményéből érkeztek Tokajba. A múzeumhoz tartozik egy különleges növényekkel betelepített, gondolatformáló kert is, ahol koncerteket és borászati bemutatókat is szoktak tartani.
A múzeum egész évben – hétfő kivételével – minden nap várja a múzeumszerető közönséget. Jó hír – a kultúra kedvelőknek – hogy a városban nem ez az egyetlen múzeum.

A Világörökségi Bormúzeum alig pár perc sétára található és a két intézménybe kombinált jegyet is lehet vásárolni. Így egy felnőtt 1600 Ft-ból, a gyerek vagy nyugdíjas pedig 800 Ft-ból kaphatja meg a két múzeum, számos élményét.
Fotók: Tokajgastro
Honlap: https://tokajimuzeum.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/tokajimuzeum1/